
Na 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, odnowiliśmy zapomniany polski cmentarz w Afryce.
Kontynuujemy tę służbę i w tym momencie mamy za sobą trzy wyprawy i siedem zadbanych Polskich cmentarzy.

Zimbabwe
(dawniej Marandellas)
9 grobów
(dawniej Gatooma)
8 grobów
13 grobów
Zambia
4 groby
15 grobów
9 grobów
(dawniej Fort Jameson)
1 grób
Na tym nie poprzestajemy!
Powstają kolejne projekty renowacji cmentarzy w Afryce.
Polacy w Afryce?
Wybuch wojny między Niemcami i Związkiem Sowieckim w 1941 roku sprawił, że zmieniła się sytuacja polityczna i doszło do podpisania w Londynie ważnego dla naszych zesłańców porozumienia, znanego w historii jako układ Sikorski-Majski.
- Przede wszystkim mówił o tym, że na południu Związku Sowieckiego ma się tworzyć Armia Polska, nad którą dowództwo objął gen. Władysław Anders. W związku z tym na południe zaczęli się przemieszczać mężczyźni - zesłańcy czy łagiernicy, którzy chcieli wstąpić do armii. Z jednej strony był to patriotyczny obowiązek, z drugiej - szansa na wydostanie się ze Związku Sowieckiego.
I drugi ważny punkt tej umowy: informacja o ogłoszeniu tzw. "amnestii". Sam termin jest oczywiście problematyczny. Ale owa "amnestia" umożliwiła ludności polskiej przemieszczanie się - z pewnym ograniczeniami - po ZSRS. Część polskich cywili, w tym kobiety i dzieci, zdecydowała się więc na podróż w nieznane - na południe ZSRS - w nadziei, że uda im się wydostać razem z żołnierzami - wyjaśnia Anna Hejczyk z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP.
Na podstawie umów polsko-brytyjskich Polacy zostali skierowani do specjalnie przygotowanych osiedli. Powstały one na terenach bezpiecznych, na których wówczas można było przeczekać wojnę. Była to Afryka Wschodnia i Południowa, czyli tereny będące koloniami bądź dominiami, protektoratami czy terytoriami mandatowymi Wielkiej Brytanii.
Chcesz wiedzieć więcej o polskich osiedlach w Afryce?
W Zambii i Zimbabwe zbudowano 9 polskich obozów dla uchodźców.
Po każdym z nich do dzisiaj zostały cmentarze,
na których spoczywają m.in. polskie kobiety i dzieci
uratowane przez generała Andersa z sowieckich obozów.